Dariusz Pesta spędził trzy i pół roku w Świątyni Pięciu Nieśmiertelnych, znajdującej się na Górze Białego Konia w Chińskich Górach Wudang. Uczył się tam u Taoistycznego mistrza i kapłana Xing De, a także kultywował charakter i wewnętrzną naturę.

 W świecie, w którym istnieje mnóstwo rozproszenia uwagi, stresujących zajęć i sytuacji, a także braku czasu i metod, aby się wyciszyć i uspokoić, łatwo aby organizm się rozregulował i rozwinęła choroba. W zachodniej kulturze mało pozostało metod pomagających przywrócić równowagę organizmu. Są jednak miejsca, gdzie bogate dziedzictwo kulturowe, w postaci różnorodnych metod uzdrawiających, jest jeszcze dostępne dla ludzi ich poszukujących i pragnących uzdrowić siebie i wspomóc innych. Jedną z takich kultur jest Taoizm, zasobny w ogrom metod umożliwiających przywrócenie równowagi i uzdrowienie ciała, umysłu i ducha.

O takich metodach pragnie opowiedzieć i nauczyć pewnych ich aspektów, legniczanin od urodzenia, Dariusz Pesta.

Podstawy Tradycyjnej Chińskiej Medycyny (TCM)

Zajęcia teoretyczne mające na celu przedstawić holistyczne podejście Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, a także fundamentalne koncepty leżące u jej podstaw, z perspektywy osoby uczącej się w świątyni taoistycznej. Koncepty te pomagają w zrozumieniu, z czego wynika zaburzenie zdrowia oraz jak regulować organizm, aby powrócić do naturalnej harmonii. W przeciwieństwie do „medycyny konwencjonalnej” Tradycyjna Medycyna Chińska reguluje na podstawie wzorca zaburzenia, a nie symptomu. Tzn., że jeden symptom może wynikać z różnych wzorców zaburzenia, do czego powinna być dobrana właściwa metoda lecznicza, zamiast jednej statycznej opartej na symptomie. Dodatkowo do jednego problemu można dobrać wiele metod regulujących, co wynika z dynamiczności Tradycyjnej Chińskiej Medycyny.

Na zajęciach tych będą także przedstawione m.in. podstawowe informacje o układzie energetycznym człowieka, cyklu dziennego przepływu energii przez narządy wewnętrzne, a także o leczniczych metodach takich jak akupresura, akupunktura, okadzanie (moksybucja), bańki, nakłuwanie, skrobanie gua sha, terapia ogniowa i masaż.