Klub Krótkofalowców SP6PLH Drukuj Email

 

W Spółdzielczym Domu Kultury "Atrium" działa już 25 lat Klub Krótkofalowców o znaku SP6PLH. Skupia młodzież i dorosłych z naszego osiedla. Mieści się na 11 piętrze przy ul. Łowickiej 2. Zajmuje się szkoleniem przygotowującym do zdania egzaminu na licencję operatorską umożliwiającą nadawanie na falach krótkich i UKF, emisją foniczną i telegraficzną. W czasie szkolenia oprócz wiedzy teoretycznej kursanci muszą prowadzić nasłuchy radiostacji amatorskich a po zdaniu egzaminu państwowego mogą przeprowadzać łączności na klubowym sprzęcie nadawczym. Oprócz łączności indywidualnych można brać udział w zawodach amatorskich polegających na nawiązywaniu łączności z wieloma operatorami na jednym lub na wielu pasmach amatorskich. Łączności takie są nawiązywane w zależności od regulaminu zawodów przez okres paru godzin a nawet do kilkunastu godzin. Można brać udział w zawodach polskich lub międzynarodowych, które umożliwiają łączności z krótkofalowcami na innych kontynentach. Obowiązkiem każdego jest po nawiązaniu łączności wysłanie potwierdzenia na karcie QSL (wielkości pocztówki). Korespondent rewanżuje się swoją QSL-ką. Aktywni krótkofalowcy mogą poszczycić się kolekcją QSL-ek z ponad 350 krajów na świecie. Na QSL-ce zamieszcza się dane: datę i godzinę łączności, raport słyszalności stacji, rodzaj emisji oraz imię operatora i nazwę miejscowości gdzie jest zainstalowana radiostacja. Krótkofalowcy starają się by jego QSL-ka wyróżniała się, np. wielokolorowym drukiem, zdjęciem swoim lub okolicy czy swojej aparatury.

 

 

Łączności foniczne przeprowadza się z rodakami w języku ojczystym a z operatorami zagranicznymi po angielsku lub w języku narodowym. Łączności telegraficzne prowadzi się alfabetem Morse'a, międzynarodowym slangiem i kodem Q co wymaga dłuższej nauki.

Zaawansowani technicznie operatorzy mogą nawiązywać łączności emisjami cyfrowymi: RTTY, PSK, HALL lub przy użyciu kamery przesyłać sygnał wizyjny SSTV. Są też amatorzy łączności poprzez odbicie od księżyca a do tego używają wieloelementowych anten Yagi lub parabolicznych i nadajników o bardzo dużej mocy.

 

Wielu uzdolnionych technicznie amatorów samodzielnie konstruuje swoje urządzenia nadawczo-odbiorcze oraz skomplikowane anteny. Są też tacy, którzy prowadzą badania naukowe rozchodzenia się fal (propagacji) i opracowują nowe typy coraz sprawniejszych anten.

Operatorzy z zacięciem sportowym organizują często ekspedycje do krajów gdzie brak krótkofalowców lub na niezamieszkałe wyspy. Jeśli z takich miejsc pracuje kilku operatorów na wielu radiostacjach to potrafią przeprowadzić w ciągu kilku dni kilkadziesiąt tysięcy łączności. Kartki QSL z takich ekspedycji są rarytasem wśród kolekcji QSL-ek.

W naszym kraju też można organizować wypady sobotnio-niedzielne w góry, do parków narodowych, latarni morskich, zamków i zabytkowych budowli, a także do gmin nie zamieszkałych przez krótkofalowców i mieć z tego turystyczną frajdę. Za łączności z wszystkimi latarniami morskimi w Polsce są wydawane bardzo ciekawe dyplomy. Można uzyskać także dyplomy za ileś szczytów górskich, gmin, zamków czy parków narodowych.

h

 

Jeśli zaciekawiło Cię krótkofalarstwo - zapraszamy. Dzień klubowy w czwartki od godziny 17.00. Informacje: telefon 798 660 870